اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

تعویض باتری آیفون

باتری های به کار رفته در گوشی های آیفون همیشه کیفیت بالایی داشته اند. اما حتی این باتری ها نیز زمانی عمرشان تمام شده و نیاز به تعویض دارند. تشخیص زمان تعویض باتری آیفون بر اساس چند مورد انجام می شود که یکی از نشانه ها خرابی باتری است و دیگری نیز مدت زمانی که به صورت معمول از جانب شرکت به عنوان طول عمر مفید باتری دستگاه اعلام شده است. به هر حال تعویض باتری موبایل اپل در مدل های مختلف با یک سری نشانه ها مشخص می شود که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. 

از طرفی می خواهیم این سوال را بررسی کنیم که آیا تعویض باتری آیفون کار اصولی و درستی است یا باتری بعد از خرابی ارزش تعویض را ندارد؟ آیا می توان به جز تعویض باتری، راه کار دیگری را برای بهبود کارایی باتری دستگاه دنبال کرد یا خیر؟ در ادامه با ما در نمایندگی تعمیر موبایل اپل همراه باشید تا به تمام این سوالات پاسخ دهیم.

: تعویض باتری آیفون

چرا به تعویض باتری آیفون نیاز داریم؟

همیشه تنها اتمام طول عمر مفید باتری منجر به خرابی و نیاز به تعویض آن نمی شود. در بسیاری از موارد این نوع کار با گوشی توسط خود کاربر است که خرابی باتری را به دنبال دارد. 

مهم ترین موضوعی که می توان روی عملکرد باتری تاثیر بگذارد، انجام برخی تنظیمات در گوشی و اجرای یک سری برنامه های بسیار سنگین در دستگاه است که موجب کاهش کارایی باتری شده و گوشی زود شارژ خالی می کند. از این رو شاید همیشه هم به تعویض باتری آیفون نیاز نباشد و تنها باید نوع استفاده را تغییر داد. 

از طرفی زیاد ماندن گوشی در شارژ، کار با دستگاه در حالی که باتری آن رو به خالی شدن است، استفاده از شارژر های تقلبی و نامتناسب با گوشی آیفون مورد نظر خصوصا آداپتور نامناسب و … می تواند به باتری آسیب رسانده و در نتیجه کاربر را ناچار به تعویض باتری موبایل اپل مورد نظر کند.

نشانه های خرابی باتری آیفون

همان طور که گفته شد بر اساس برخی نشانه ها می توانیم متوجه شویم که چه زمانی باید برای تعویض باتری آیفون مورد نظر اقدام کنیم. برخی نشانه ها که علائم خرابی رایج باتری در بین اکثر گوشی های هوشمند و حتی تبلت ها است. زمانی که بدنه دستگاه بیش از حد داغ می شود، دستگاه چندان قادر به نگهداری شارژ نیست و شارژ آن زود تر از زمان معمول تمام می شود، گوشی تنها زمانی که با شارژ است روشن می شود، دیر شارژ شدن گوشی، ورم کردن باتری دستگاه و مواردی از این دست حاکی از خرابی باتری آیفون مورد نظر دارد. 

از طرفی یک راه دیگر برای تشخیص خرابی باتری و زمان تعویض باتری موبایل اپل مورد نظر وجود دارد. در گوشی های آیفون می توان از منوی تنظیمات دستگاه، شرایط باتری را بررسی کرد. تنها کاری که باید انجام داد این است که در بخش SETTING گزینه باتری را انتخاب کرده و با رفتن به بخش battery health وضعیت باتری مورد نظر را بررسی کرد. اگر پیغام Your iPhone battery may need to be serviced در این قسمت مشاهده شد، این به معنی بروز مشکل در باتری و نیاز به تعویض آن است.

تشخیص خرابی باتری موبایل اپل  با نرم افزار

علاوه بر روش های قبلی، اگر گوشی خود را برای عیب یابی تخصصی به نمایندگی تعمیر موبایل اپل ببرید، می توانند با استفاده از یک سری برنامه ها و نرم افزار های تخصصی تشخیص دهند که آیا باتری نیاز به تعویض دارد یا خیر. 

در واقع شرایط باتری دستگاه را به کمک این نرم افزار ها بررسی می کنند. از جمله این نرم افزار ها می توان به برنامه Battery Life Doctor اشاره کرد. این برنامه تمام جزئیات لازم در خصوص شرایط باتری را ارائه می دهد. در نتیجه می توان متوجه شد که آیا به تعویض باتری آیفون نیاز است یا خیر.

آیا تعویض باتری آیفون کار درستی است؟

حال این سوال مطرح می شود که آیا تعویض باتری موبایل اپل کار درستی است یا خیر؟ اول از همه باید این نکته را بدانیم که حتی با وجود کم شدن کارایی باتری دستگاه می توان همچنان نیز از آن استفاده کرد اما قطعا گوشی مانند سابق کار نخواهد کرد. 

از طرفی این که برخی کاربران گوشی های آیفون بر این باورند که تعویض باتری آیفون می تواند به دستگاه آن ها آسیب وارد کند. اما باید گفت که تعویض باتری بهترین راه حلی است که می تواند به کاربران توصیه شود. چرا که اگر باتری دچار مشکل شده باشد و درست کار نکند در صورت عدم تعویض می تواند به بخش های حساس تر دستگاه نیز آسیب برساند. 

برای مثال آی سی شارژ و برد گوشی مهم ترین قطعاتی است که ممکن است در صورت خرابی باتری و عدم تعویض آن اسیب ببیند. در نتیجه علاوه بر تعویض باتری مجبور به تعمیر برد آیفون یا دیگر قطعات حساس و مهم آن نیز می شوید.

آموزش تعویض باتری آیفون

تعویض باتری گوشی های آیفون کار حساس و پیچیده ای است باید حتما در یک مرکز معتبر انجام شود. روند کار به این صورت است که ابتدا گوشی را خاموش کرده و سپس با استفاده از پیچ گوشتی های مخصوص و ابزار های مورد نیاز پیچ های لبه زیرین دستگاه باز می شود. سپس در قسمت نزدیک به دکمه هوم گوشی و لبه پایینی آن باید ساکشن کاپ را قرار دهند. 

با یک نیروی متعادل و کنترل شده باید ساکشن کاپ را به سمت بالا کشید تا یک شکاف بین لبه زیرین و بالایی ایجاد شود. سپس از اسپاتول در شکاف ایجاد شده استفاده کرده و آن را به صورت نود درجه می چرخانند تا قلب گوشی در بخش پایینی باز شود. در ادامه تعویض باتری آیفون به آرامی قاب رویی را باز کرده و جدا می کنند. 

با باز کردن بسیار آرام و با احتیاط پنل رویی گوشی آیفون مورد نظر، به باتری دسترسی می یابند که با باز کردن پیچ های کانکتور باتری و جدا کردن آن می توان باتری را جدا و آن را عوض کرد. البته جزئیات کامل کار که توسط تعمیرکار انجام می شود شامل جدا کردن یک سری کابل ها و اتصالات بسیار حساس نیز می شود.

نکات مهم در خصوص تعویض باتری موبایل اپل

همان طور که مشاهده کردید پروسه تعویض باتری آیفون کار بسیار حساس و پیچیده ای است و نمی توان شخصا این کار را انجام داد. پس اولین نکته مراجعه به یک مرکز تعمیراتی بسیار معتبر در این خصوص است. خصوصا که در بخش آموزش تعویض باتری موبایل اپل مشاهده کردید که این کار با قسمت های بسیار حساسی از جمله ال سی دی و پنل اصلی گوشی در ارتباط است و هر گونه بی دقتی می تواند به این قسمت ها آسیبی جدی وارد کند. 

می توان برای این منظور مرکز سخت افزار ایران را معرفی کرد که یک مرکز با تجربه و بسیار معتبر در زمینه تعمیرات اپل است. نکته مهم بعدی این است که حتما از باتری های اصلی خود گوشی استفاده کنید و به هیچ عنوان باتری فیک برای دستگاه خریداری نکنید. استفاده از شارژر های اصلی و آداپتور و کابل سازگار با خود گوشی نیز بسیار اهمیت دارد. یک نکته مهم دیگر در خصوص شارژ گوشی در زمان تعویض است. برای جلوگیری از هر گونه مشکلی مانند انفجار باتری و … بهتر است شارژ دستگاه زیر 25 درصد باشد.

تعمیر باتری آیفون

برخی مواقع عدم کارایی باتری آیفون، به دلیل افت عملکرد آن نیست، بلکه برخی تنظیمات موجب شده تا باتری آن گونه که باید کار نکند. از این رو در کنار تست هایی که یک تعمیرکار با تجربه برای بررسی شرایط باتری انجام می دهد، برخی جوانب دیگر را نیز بررسی خواهد کرد. 

برای مثال تعمیرکار اپل ابتدا با انجام یک سری تنظیمات در دستگاه و تغییر برخی از آن ها نظیر پاک کردن برنامه های بسیار سنگین و برخی تم ها در گوشی، عملکرد باتری را بررسی می کند. در برخی مواقع تنها با انجام همین کار ها دیگر نیازی به تعویض باتری آیفون نیست و می توان زمان تعویض را به تعویض انداخته با تعمیر باتری ایفون مشکل را حل کرد.

هزینه تعویض باتری گوشی آیفون

در آخر بحث هزینه های تعویض باتری موبایل اپل مطرح می شود. هزینه تعویض باتری اول از هر چیزی به نوع و مدل گوشی مورد نظر بستگی دارد. هر چه مدل گوشی جدید تر باشد و باتری مورد استفاده برای آن قوی تر و به روز تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. 

از طرفی قیمت باتری های اورجینال سازگار با گوشی مورد نظر از باتری های فیک موجود در بازار بیشتر است. نکته مهم دیگری که در خصوص هزینه تعویض باتری آیفون مطرح می شود، مرکز تعمیراتی است که این کار را انجام می دهد. یک مرکز معتبر و با سابقه قطعا هزینه های مقرون به صرفه تری را از کاربران دریافت می کند.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *