اشتراک گذاری

ویروسی شدن آیفون

ویروسی شدن آیفون ممکن است به گوش بسیاری از کاربران ناآشنا باشد. به عبارتی بسیاری از کاربران موبایل اپل معتقدند که ویروسی شدن آیفون غیرممکن است. اما همانطور که ویروسی شدن گوشی های اندروید قابل پیش بینی است، در گوشی های آیفون نیز می توان انتظار ویروسی شدن را داشت. در هر دو سیستم عامل IOS و اندروید بیشترین احتمال ورود بدافزارها به سیستم از طریق اپلیکیشن های نصب شده روی گوشی است؛ از همین رو شرکت اپل برای حفاظت و امنیت بیشتر دیوایس های خود بستر اپ استور یا app store را فراهم کرده و می توان گفت احتمال ورود ویروس به دستگاه از این منبع تقریبا صفر است. اما از آنجا که ویروس ها انواع مختلف دارند، ممکن است به طرق دیگری یا حتی نصب برنامه از منبع نامعتبر وارد سیستم عامل گوشی شوند. در چنین مواردی حذف ویروس آیفون یکی از مواردی است که باید به آن توجه شده و در اسرع وقت اقدام به پاک کردن ویروس آیفون کرد. اگر در این زمینه با مشکل مواجه شدید، می توانید با مراجعه به نمایندگی اپل مرکز سخت افزار ایران، از تکنسین های تعمیرات  اپل حاضر در این مرکز جهت تعمیر موبایل اپل و رفع مشکل ویروسی شدن آیفون کمک بگیرید.

نشانه های ویروسی شدن آیفون

یکی از سوالاتی که اغلب توسط کاربران مطرح می شود این است که ویروسی شدن موبایل apple چه نشانه هایی دارد و آیا ممکن است آیفون ویروسی شود اما کاربر متوجه این مسئله نشود؟ ویروس ها انواع مختلفی دارند و بنابراین نشانه های ورود آن ها به سیستم نیز متفاوت است، اما در صورتی که نسبت به این نشانه های آگاهی داشته باشید به راحتی می توانید متوجه نفوذ بدافزارها به سیستم شده و اقدام به پاک کردن ویروس آیفون کنید. یکی از نشانه های ویروسی شدن آیفون، باز شدن خودکار برنامه ها است. این اتفاق عموما در برنامه هایی مانند تلگرام رخ داده و گاهی نیز متوجه می شوید که به صورت خودکار شما در گروه یا کانالی خاص عضو شده اید. در مواردی نیز ممکن است صفحه وب به صورت متناوب و خودکار باز شده و کاربر را به وبسایت خاصی انتقال دهد. در مواردی نیز احتمال دارد صفحه اپ استور به صورت خودکار بر روی گوشی باز شده و کاربر به صفحه مربوط به اپلیکیشن خاصی بر روی اپ استور منتقل شود. به طور کلی حرکاتی که بدون خواست کاربر، به صورت خودکار و متناوب بر روی گوشی اجرا می شوند عموما ناشی از ورود بدافزار به سیستم هستند.

ویروسی شدن آیفون

راهکارهای مناسب برای حذف ویروس آیفون

همان طور که پیشتر نیز اشاره شد راه ورود بدافزارها به سیستم و ویروسی شدن آیفون از طریق برنامه های واسط است. به عبارتی ویروس برای اجرا شدن در سیستم عامل گوشی نیاز به یک نرم افزار واسط دارد تا بتواند از طریق آن فعال شده و به فعالیت بپردازد. از همین رو می توان گفت که اگر اپلیکیشن آلوده از روی سیستم پاک شود، ویروس نیز از بین رفته و این عمل موجب حذف ویروس آیفون می شود. اما شاید پیدا کردن اپلیکیشن مورد نظر و پاک کردن ویروس آیفون به این سادگی نباشد. در ادامه راهکارهایی را برای این کار ارائه می دهیم:

 • پیدا کردن اپلیکیشن معیوب و پاک کردن آن

برای این کار لازم است به عملکرد گوشی خود دقت زیادی داشته باشید. به خاطر بیاورید که از چه زمانی با نشانه های ویروسی شدن آیفون مواجه شده اید و پیش از آن برهه زمانی چه اپلیکیشن جدیدی بر روی دستگاه خود نصب کرده بودید. یکی از عواملی که به ساده تر شدن این روند کمک می کند، کنار گذاشتن اپلیکیشن هایی است که از منبع اپ استور دانلود شده اند. اپ استور بسیار ایمن بوده و احتمال ورود ویروس به سیستم از این منبع تقریبا صفر است، بنابراین با خیال راحت می توانید گزینه های با منبع اپ استور را از ذهن خود کنار بگذارید و در بین بقیه اپلیکیشن ها به دنبال مورد مشکوک بگردید. پس از پیدا کردن این اپلیکیشن به راحتی می توانید با پاک کردن آن اقدام به حذف ویروس آیفون اپل نمایید.

 • پاک کردن هیستوری سافاری و داده های وب سایت ها

مورد بعدی که می تواند در پاک کردن ویروس آیفون به شما کمک کند، پاک کردن بخش هیستوری یا همان تاریخچه مرورگر است. این روش بیشتر در مواردی به کار می آید که ویروسی شدن آیفون منجر به باز شدن خودکار مرورگر و انتقال شما به یک یا چند صفحه خاص می شود. برای پاک کردن تاریخچه مرورگر اینترنتی می توانید به روش زیر عمل کنید:

ابتدا به بخش تنظیمات بروید.

در مرحله بعدی باید گزینه safari را انتخاب نمایید.

در صفحه ای که در مقابلتان نمایش داده شده گزینه clear history and website data را بزنید.

در نهایت و در آخرین مرحله مجددا گزینه clear history and data را انتخاب کنید تا تاریخچه مربوط به مرورگر پاک شود.

ویروسی شدن آیفون
 • خاموش کردن و ری استارت گوشی

یکی دیگر از روش هایی که می تواند برای پاک کردن ویروس آیفون مفید واقع شود، ری استارت کردن گوشی است. برای این کار، مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

 1. ابتدا باید دکمه Home را نگه دارید تا زمانی که صفحه تغییر کند. در گوشی آیفون 12 پرو که فاقد دکمه است، برای این کار باید دکمه خاموش و روشن را هم زمان با دکمه کاهش صدا نگه دارید تا اسلایدر ظاهر شود.
 2. در مرحله بعدی برای رفع مشکل ویروسی شدن آیفون، باید اسلایدر slide to power off را بکشید تا گوشی خاموش شود.
 3. حال باید مجددا کلید روشن خاموش را در حدود 10 ثانیه نگه دارید.
 4. پس از این که آرم اپل نمایش داده شد می توانید دکمه را رها کنید.
 5. پس از نمایش داده شدن صفحه ورود کد، قفل دستگاه را باز نمایید.
 6. در آخرین مرحله باید پس از روشن شدن گوشی آن را چک کنید و ببینید که مشکل ویروسی شدن آیفون برطرف شده است یا خیر. در صورتی که پاک کردن ویروس آیفون موفقیت آمیز نبود روش های بعدی را امتحان کنید.
 • ری استور کردن گوشی

یکی از آخرین راهکارهایی که برای حذف ویروس آیفون مطرح می شود ریستور کردن آن است. این راه حل برای کاربرانی مناسب است که به صورت منظم از اطلاعاتشان پشتیبان گیری کرده اند. برای این کار می توانید با کمک iCloud یا iTunes نسخه ای از برنامه هایی که به ویروس آلوده نشده اند را در گوشی فعال کرده و مشکل ویروسی شدن آیفون را از بین ببرید. نکته ای که در بالا بردن کارایی این روش برای پاک کردن ویروس آیفون اهمیت دارد این است که فایل پشتیبان مورد استفاده باید مربوط به زمانی باشد که گوشی هنوز به ویروس آلوده نشده است

 • بازگرداندن به تنظیمات کارخانه

آخرین راهکار ارائه شده در این بخش نیز بازگرداندن آیفون به تنظیمات کارخانه یا در اصطلاح ریست فکتوری آن است. ریست فکتوری به عنوان آخرین سد در برابر ویروسی شدن آیفون عمل می کند و موجب حذف تمامی اطلاعات روی گوشی و در نتیجه حذف ویروس آیفون می شود. اما این گزینه مشکلات فراوانی دارد. باید توجه داشته باشید که در صورت ریست فکتوری کردن گوشی تمامی اطلاعات و داده های روی آن حذف شده و گوشی به حالت کارخانه بازمی گردد. به همین علت توصیه می شود در صورتی که هیچ یک از راهکارهای بالا برای پاک کردن ویروس آیفون کارساز نبود، پیش از اقدام به ریست فکتوری، به مراکز معتبر تعمیر آیفون مراجعه کرده و از تکنسین های این مراکز جهت رفع مشکل خود کمک بگیرید.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.