اشتراک گذاری

داغ شدن مک بوک

لپ تاپ های اپل ساخت هر سالی که باشند، دارای کیفیت بسیار بالایی هستند. این کیفیت ساختاری بالا به ندرت دچار اختلال می شود. اما با این وجود هر اختلالی که برای لپ تاپ ها و رایانه ها رخ می دهد، شامل حال مک بوک نیز می گردد. تا حد زیادی مشکلات احتمالی لپ تاپ ها و مک بوک ها ناشی از بی احتیاطی کاربران است. در این بین داغ شدن بدنه ی سیستم مشکل رایجی است که نارضایتی های فراوانی را به دنبال دارد. به نظر شما چگونه می توان مشکل داغ شدن مک بوک را برطرف کرد؟ مطمئنا با داغی بیش از حد لپ تاپ ها تاکنون رو به رو شده اید. این مشکل می تواند تاحدی پیشروی داشته باشد که حتی در دست گرفتن دستگاه نیز دشوار گردد. ادامه ی این مطلب را از دست ندهید تا به شما بگوییم برای برطرف سازی این معضل در مک بوک باید چه کار کرد.

داغ شدن مک بوک

اینو بخون حتما به کارت میاد : آموزش شبکه کردن دو مک بوک با یکدیگر

از کجا بفهمیم داغ شدن مک بوک غیر عادی است؟

شاید با خواندن عنوان این مقاله به این نتیجه رسیده باشید که مک بوک شما دائما با اجرای چند برنامه ی ساده شروع به داغ شدن می کند. اما جای نگرانی نیست. داغ شدن مک بوک امری طبیعی است و همیشه به بررسی و توجه نیاز ندارد. استفاده از نرم افزارهای سنگین و حرفه ای ادیت و نیز بازی های پرحجم با بالا رفتن دمای مک بوک همراه می شود. اما اگر مسئله ی داغ کردن لپ تاپ در حدی است که انگار دستگاه به سمت ذوب شدن می رود، باید فکری برای رفع آن کرد. 

درک اینکه دمای مک بوک اپل در حد نامتعادلی قرار گرفته است، چندان سخت نیست. عموما کارایی و عملکرد سیستم در اثر گرمای بیش از حد مک بوک از بین می رود. کند شدن پردازش های کوچک و ساده، فعالیت طولانی مدت فن، مکس شدید تصاویر سیستم، بروز صداهای غیر عادی و عجیب از درون لپ تاپ ، از کار افتادگی نشانگر ماوس سیستم و خاموش و روشن شدن بی علت مک بوک برخی از نشانه های اصلی پیدایش مشکل داغی MacBook می باشند.

راهکارهای مبارزه با مشکل داغی بیش از حد لپ تاپ اپل

1. آلودگی مجرای تهویه هوا در مک بوک را جدی بگیرید.

اصلی ترین دلیل بروز مشکل داغ شدن مک بوک، آلودگی مجرای تهویه ی هوا است. مک بوک با یک محفظه ی خروج هوای گرم فعالیت می کند. این محفظه ی تهویه هوا دقیقا در بخش پایینی صفحه نمایش قرار دارد. دقت کنید که این محفظه حتما باز باشد و مانعی برای خروج هوای گرم داخل سیستم دیده نشود. بسته به میزان گرد و خاک محیطی که معمولا در آن از مک بوک استفاده می کنید، این محفظه می تواند هر چند وقت یک بار مسدود گردد.

2. برنامه های نصب شده در مک بوک را بررسی کنید.

برنامه هایی که در مک بوک، مورد استفاده ی شما هستند؛ نقش مهمی در بروز مشکل داغی سیستم دارند. داغ شدن مک بوک زمانی که CPU انرژی زیادی را صرف تجزیه و تحلیل برنامه ی خاصی می نماید، رخ می دهد.  برای این منظور Activity Monitor را بررسی کنید. این ابزار را می توانید در Utilities پیدا کنید. تب اول آن مختص  Cpu است. این بخش برنامه هایی در حال اجرا را برایتان تفکیک می کند و میزان استفاده ی آن ها از CPU را روشن می سازد. برنامه های سنگین را در این لیست بیابید و سعی کنید آن ها را از بخش پردازشی سیستم دور کنید.

3. سلامت فن لپ تاپ اپل باید تست شود.

عامل مهم دیگری که می تواند باعث و بانی بروز مشکل داغ شدن مک بوک شود، ساختار فن است. کمی دقت کنید و به صداهای فن مک بوک گوش فرا دهید. آیا صدای ناهنجار و غیرعادی خاصی از فن شنیده می شود؟ فن قطعه ی بسیاری مهمی برای تعدیل دمای مک بوک و انجام صحیح قابلیت های سیستماتیک آن است. این قطعه در اثر عواملی چون ضربه از عملکرد اصلی خود دور می ماند. اگر صدایی از فن به گوش می رسد؛ با کارشناسان ما در نمایندگی رسمی اپل تماس بگیرید تا فن مک بوک به بهترین شکل ممکن تعمیر یا تعویض شود.

4. SMC را ریست کنید

یکی از وظایف System Management Controller یا SMC، مدیریت وضعیت سیستم تهویه مک بوک است. اگر مک بوک شما بدون دلیل خیلی داغ می شود، ممکن است ریست SMC برای رفع مشکل داغ شدن مک بوک مفید باشد. جهت ریست SMC مراحل زیر را دنبال کنید :

مک بوک با باطری قابل جدا شدن :

  1. مک بوک خود را خاموش کنید و باتری را خارج کنید.
  2. دکمه پاور را فشار داده و به مدت 5 ثانیه نگه دارید.
  3. باتری را دوباره در آن قرار دهید.
  4. مک بوک خود را روشن کنید.

مک بوک با باطری غیر قابل جدا کردن :

  1. مک خود را خاموش کنید.
  2. Shift-Control-Alt (Option) را فشار دهید و در حالی که این 3 کلید را نگه داشته اید، دکمه پاور را فشار دهید.
  3. هر 4 دکمه را به مدت 10 ثانیه نگه دارید، سپس آنها را رها کنید.
  4. مک خود را با فشار دادن دکمه پاور روشن کنید.

تعمیر محصولات اپل

نمایندگی تعمیرات اپل مجموعه ای سیستماتیک و فوق تخصصی است که در مسیر بازیابی و ترمیم تولیدات اپل فعالیت می کند. فرقی ندارد که مشکل موجود در دستگاه مورد نظر شما ریشه در سخت افزار دستگاه داشته باشد یا در اثر یک تداخل نرم افزاری شکل گیرد. کارشناسان ما با کلیه ی ایرادات احتمالی محصولات اپل آشنا بوده و طی مدت زمان کوتاهی سیستم معیوب را تعمیر می نمایند.

امتیاز دهید

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *