اشتراک گذاری

تعمیرپذیری آیفون 13

در این مقاله به سراغ سایت معتبر iFixit رفتیم تا آخرین اخبار در رابطه با تعمیرپذیری آیفون 13 را در اختیار شما قرار دهیم. تیم تخصصی این سایت امتیاز 5 را برای تعمیرپذیری iPhone 13 پرو مکس در نظر گرفته است که در مقایسه با آیفون 12 پرو مکس، 1 امتیاز کاهش پیدا کرده است تا نشان دهد اپل در تصمیم خود برای مقابله با تعمیرکاران ثالث و یا تعمیر آیفون توسط خود کاربران جدی است. اما دلایل سایت iFixit برای این امتیاز چیست؟ در ادامه مقاله تعمیرپذیری آیفون 13 به این پرسش ها پاسخ می دهیم.

تعمیرپذیری آیفون 13

دلایل امتیاز 5 به تعمیرپذیری آیفون 13

بررسی انجام شده توسط سایت iFixit برای تعیین امتیاز تعمیرپذیری آیفون 13، نشان می دهد که رویکرد اپل در طراحی برای تعویض آسان صفحه نمایش و باتری همچنان ثابت مانده است. در آیفون 13 نیز، با باز کردن چند پیچ ساده و استفاده از یک کاپ مکنده به باتری و نمایشگر آیفون می رسید. البته کابل های فلت اتصال نمایشگر و تاج (دیجیتایزر) نمایشگر آیفون 13 ظریف تر شده اند که کار با آن را حساس تر و آسیب پذیر تر می کند.

البته از نظر iFixit، استفاده از شیشه در پشت بدنه، حتی با وجود افزایش مقاومت بدنه آیفون در برابر ضربه، تعمیرپذیری آیفون 13 را کاهش می دهد، زیرا تعویض گلس قاب پشتی در هر شرایطی با دشواری های زیادی همراه است. علاوه بر این ارتباط بین اجزاء و سخت افزار آیفون 13 (Software Component Pairing)، باعث می شود تعمیرکاران، دسترسی بسیار محدودتری به ابزار کالیبراسیون اپل داشته باشند. ظاهراً اپل برای مقابله با تعمیرات خانگی جدی تر شده است تا به حدی که تعمیر و یا بهتر است بگوییم تعویض نمایشگرآیفون توسط خود کاربر بدون از دست دادن قابلیت Face ID غیر ممکن است.

تعمیرپذیری آیفون 13

جنبه های مثبت و منفی تعمیرپذیری iPhone 13

البته اپل در آیفون 13 ، اقدامات مثبتی هم برای تعمیرپذیری آیفون 13 داشته است که حفظ طراحی ماژولار اپل مهمترین آن است. علاوه بر این تقریباً تمامی قطعات در گوشی اپل با پیچ به بدنه متصل شده اند که تعویض آنها را نسبت به گوشی های دیگر و چسب استفاده شده در آنها راحت تر می کند.

تیم iFixit، در بررسی خود اقدام به تعویض باتری، نمایشگر، دوربین و دیگر اجزای این گوشی با قطعات یک گوشی آیفون 13 دیگر کرده است و نتیجه به دست آمده نشان می دهد که نرم افزار آیفون از قبول این قطعات جدید دداری می کند.

با تعویض صفحه نمایش، شما قابلیت Face ID یا تشخیص چهره را در آیفون 13 خود از دست می دهید. به همین دلیل تا زمان دست یابی و یا مهندسی معکوس ویرایش نرم افزار آیفون توسط تعمیرکاران ثالث، و یا ارائه توضیحات از جانب شرکت (انحصارطلب) اپل باید منتظر بمانید.

بیشتر بخوانید: مشکل شناسایی نشدن سیمکارت در گوشی آیفون
تعمیرپذیری آیفون 13

در درون آیفون13 چه میگذرد؟

با توجه به استفاده از پنل OLED یک پارچه با تاچ در آیفون 13 تعداد کابل ها در این گوشی کاهش پیدا کرده است. در قبال چینش دوربین ها نیز، تفاوت مشخصی بین آیفون 13 پرومکس و 12 پرومکس دیده نمی شود. البته برای دسترسی به باتری گوشی مجبور به جداکردن بلندگوها و موتور ویبره (Taptic) خواهید بود.

کوچکتر شدن برد گوشی آیفون 13 در مقایسه با مدل های قبلی، یکی دیگر از تغییرات آیفون 13 است که تعمیرپذیری آیفون 13 را تحت تاثیر قرار می دهد. متاسفانه، درگاه سیم کارت به پشت برد چند لایه منتقل شده است. دسترسی به اسپیکرها در آیفون 13 و در کل تعمیرات آیفون 13،  مشکل تر شده است، به نحوی که برای تعویض اسپیکر شما مجبور به جدا کردن برد دستگاه خواهید بود.

تعمیرپذیری آیفون 13

منبع :

https://www.howtogeek.com/98982/ifixit-calls-the-iphone-13-a-new-low-for-repairability/ 

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *