اشتراک گذاری

تعمیر مادربرد مک بوک

مادربرد در لپ تاپ ها قطعه ای بسیار حساس و مهم بوده و کل عملکرد و بازدهی لپ تاپ به آن بستگی دارد و حتی کارکرد آن بر روی سایر تجهیزات سخت افزاری دستگاه نیز تاثیر می گذارد. وجود هر گونه نقص و خرابی در مادربرد باعث افت کیفیت عملکرد لپ تاپ اپل شده و باعث هدر رفتن وقت کاربر و مسائلی از این دست می شود.

در نتیجه در صورت بروز هرگونه ایراد در این قطعه باید سریعا نسبت به تعمیر مادربرد مک بوک اقدام کرد. تعویض یا تعمیر مادربرد لپ تاپ اپل در دسته تخدمات تخصصی قرار می گیرد و باید در مراکز معتبر و به دست تکنسین های ماهر و با تجربه انجام گیرد. در این مقاله به ارائه نکاتی پیرامون این قطعه و تعمیرات آن می پردازیم.

تعمیر مادربرد مک بوک

تعمیر مادربرد مک بوک بهتر است یا تعویض آن؟

مادربرد مک بوک به علل متفاوتی می تواند دچار خرابی شود که از آن جمله می توان به خرابی خازن ها، خرابی مقاومت ها، مشکلات ولتاژ چیپ رگولاتور، ابراد در پایه چیپست گرافیک، اختلالات دیودها و غیره نام برد. برای تخمین هزینه تعمیر مادربرد مک بوک ابتدا باید دستگاه توسط تکنسین های ماهر مرکز سخت افزار ایران بررسی و عیب یابی شده و با توجه به منشا مشکل و همچنین میزان خرابی، راهکار مناسب برای تعمیر مادربرد لپ تاپ اپل اتخاذ شود.

در این مرحله هزینه تعمیر تخمین زده شده و با مشتری در میان گذاشته می شود. در برخی موارد نیز ممکن است خسارت وارد شده به مادربرد در حدی باشد که امکان تعمیر آن وجود نداشته باشد یا تعمیر آن از نظر مالی مقرون به صرفه نباشد، در چنین مواردی بهتر است به جای تعمیر این قطعه آن را با یک قطعه نو تعویض کرد. در ادامه برخی مشکلاتی که ممکن است در مادربرد رخ دهند و نیاز به تعمیر دارند را بیان می کنیم.

مشکلات مادربرد لپ تاپ apple

اختلال no power

در صورتی که سیستم به طور کلی روشن نشود احتمال آن می رود که اختلال در مادربرد منشا بروز مشکل روشن نشدن لپ تاپ اپل باشد. مادربرد ممکن است در اثر ضربه، نفوذ مایعات یا عوامل دیگر آسیب دیده باشد و به همین دلیل لپ تاپ به طور کلی روشن نشود. در چنین مواقعی باید جهت تعمیر مادربرد مک بوک اقدام کرد.

سوختن مادربرد

مادربرد قطعه ای الکترونیکی بوده که با جریان برق کار می کند، بنابراین هر نوع تغییر در جریان ورودی یا اتصالات آن می تواند موجب آسیب به این قطعه حساس بشود.

از طرفی نیز قطعات مورد استفاده در لپ تاپ های اپل توان مشخصی دارند و در صورتی که از آن ها بیش از توانشان کار کشیده شود خراب شده و نیاز به تعمیر پیدا می کنند. بنابراین سوختن مادربرد یکی از مواردی است که تعمیر مادربرد لپ تاپ apple و چه سا تعویض آن را ضروری می سازد.

آسیب های خازن

در مواردی که در مادربرد از خازن های الکترولیت استفاده شده، این خازن ها می توانند به دلیل نوسانات جریان برق یا نوسانات مربوط به خروجی منبع تغذیه دچار ترکیدگی، نشت یا تغییر حالت شوند.

از نشانه های خازن آسیب دیده به وجود آمدن برآمدگی هایی روی پوسته خارجی خازن و سولفاته شدن مواد درون آن است. این آسیب ها با بررسی چشمی مادربرد قابل تشخیص بوده و در صورت بروز آن باید نسبت به تعمیر مادربرد مک بوک اقدام نمایید.

مشکلات شیارهای گسترش

در مواردی ممکن است کاربر به اشتباه سوکت مودم را به پریز برق وصل کند. این مساله موجب سوختن کارت مودمو شیار PCI می شود. در مواردی نیز نصب نادرست کارت PCI یا جا به جا کردن آن در هنگامی که دستگاه روشن است نیز می تواند موجب وارد شدن آسیب هایی به شیارهای گسترش و در نتیجه نیاز به تعمیر مادربرد لپ تاپ اپل شود.

امتیاز دهید
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.