اشتراک گذاری

تعمیر مادربرد آی مک

کامپیوترهای چند کاره اپل مانند دیگر برندها به دلایل مختلفی ممکن است دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر داشته باشند. این کامپیوترهای چند کاره که تحت عنوان آل این وان یا آی مک شناخته می شوند از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که ایراد در هر یک از آن ها موجب بروز اختلال در کل  دستگاه می شود. مثل مادربرد که خرابی آن مشکلات بسیاری در سیستم ایجاد می کند. از همین رو تعمیر مادربرد آی مک همواره یکی از مهم ترین و تخصصی ترین بخش ها در واحد تعمیرات آل این وان اپل بوده است.

نشانه های متعددی وجود دارند که از روی آنها می توان دریافت که زمان تعمیر مادربرد کامپیوتر چند کاره اپل فرا رسیده است. به عنوان مثال روشن نشدن آی مک یکی از مواردی است که در صورت بروز آن، تکنسین ها در اولین قدم به سراغ مادربرد رفته و سلامت آن را بررسی می کنند. تعمیر مادربرد آی مک نیاز به ابزارآلات ویژه و دانش فنی بالایی دارد و لازم است حتما در مراکز معتبر انجام شود. در این مقاله از سایت رسمی نمایندگی ای مک اپل به بررسی این قطعه و موارد ویژه پیرامون تعمیر مادربرد آل این وان apple می پردازیم.

تعمیر مادربرد آی مک

زمان مناسب برای تعمیر مادربرد آی مک

مادربرد قطعه ای حساس است که در پشت مانیتور یا همان صفحه نمایش آل این وان اپل تعبیه شده است و همین امر حساسیت آن را بالاتر می برد. ایراد در این قطعه کل عملکرد سیستم را تحت شعاع قرار می ده؛  بنابراین باید به سرعت نسبت به تعمیر مادربرد آی مک اقدام کرد. موارد مختلفی ممکن است باعث بروز آسیب در مادربرد آل این وان شوند که عبارتند از اختلال در ولتاژ چیپ رگولاتور، سوختن خازن ها، سوختن مقاومت ها، ایراد در آرایه بندی پایه چیپست گرافیک یا پل شمال و جنوب، ایراد در دیودها و بالا رفتن حرارت چیپ ها.

در صورت بروز خرابی در هر یک از بخش ها مادربرد دچار مشکل شده و باید نسبت به تعمیر مادربرد کامپیوتر چند کاره اپل اقدام کرد. توجه داشته باشید که برای تعمیر مادربرد آل این وان apple صرفا به مراکز معتبر مراجعه نمایید. واحد تعمیرات آی مک نمایندگی اپل در مرکز سخت افزار ایران، برای ارائه تخصصی ترین سرویس ها در خدمت شماست.

نحوه تعمیر مادربرد آل این وان اپل

همان طور که گفته شد مادربردها در کامپیوترهای چند کاره از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که ایراد در هر یک از آن ها موجب اختلال در این قطعه و در نتیجه نیاز به تعمیر مادربرد آی مک می شود. اما ایراد در هر قطعه موجب بروز نوع خاصی از خرابی در مادربرد می شود که با بررسی آن می توان به راهکار تعمیراتی مناسب دست یافت.

به عنوان مثال خازن های الکترولیت به کار رفته در مادربرد در اثر نوسانات جریان برق دچار سوختگی شده و عملکرد مادربرد را با اختلال مواجه می کنند. در چنین مواردی برای تعمیر مادربرد کامپیوتر چند کاره اپل لازم است دستگاه باز شده و خازن های روی مادربرد تعویض شوند.

مورد دیگری که تعمیر مادربرد آل این وان apple را ضروری می کند خرابی شیارهای گسترش یا pci است. این مورد خرابی زمانی اتفاق می افتد که سوکت مودم دستگاه به اشتباه به پریز برق متصل شود. در صورت خرابی شیارهای گسترش بسیار مهم است که تعمیر مادربرد آل این وان اپل حتما توسط تکنسین های مجرب و با دانش فنی بالا انجام گیرد تا از بروز آسیب های بعدی به مادربرد جلوگیری شود.

تعویض مادربرد آی مک

یکی از مواردی که ممکن است در هنگام عیب یابی جهت تعمیر مادربرد آی مک مشخص شود این است که آسیب وارد شده به مادربرد به حدی باشد که تعمیر مادربرد آل این وان اپل امکان پذیر نباشد یا تعمیر آن مقرون به صرفه نباشد. در چنین مواردی تکنسین های واحد تعمیرات آل این وان اپل پیشنهاد می کنند که صرف هزینه برای تعمیر مادربرد کامپیوتر چند کاره اپل چندان عاقلانه نیست.

زیرا مادربورد مورد نظر آن قدر آسیب دیده که حتی پس از انجام تعمیرات حرفه ای نیز عمر کوتاهی خواهد داشت و کاربر مجددا نیاز به صرف هزینه برای تعمیرات آن پیدا می کند. در چنین مواردی پیشنهاد تکنسین های حرفه ای برای بالا بردن عمر مفید مادربرد و همچنین کاهش هزینه های بعدی تعمیرات، تعویض مادربرد است. از جمله مواردی که در هنگام تعویض مادربرد آی مک باید مد نظر قرار گیرد اصل بودن مادربرد مورد استفاده است. مادربردهای اورجینال نسبت به انواع تقلبی کیفیت و عمر مفید بالاتری داشته و عملکرد سیستم را نیز بهبود می بخشند.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.