اشتراک گذاری

چرا گوشی آیفون صدا ندارد؟ علت صدا نداشتن موبایل اپل

این سوال که چرا گوشی آیفون صدا ندارد، در میان کاربران اپل بسیار شایع است. مشکل قطع شدن صدای آیفون می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد که در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهد شد. این مشکل قطعی صدا در جا‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد و ممکن است شما در هنگام برقراری تماس یا در هنگام تماشا کردن فایل‌های ویدیویی با آن مواجه شوید. فراموش نکنید که مراکز تعمیر موبایل اپل معتبر همواره می‌توانند بهترین راه‌حل‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ممکن را در این زمینه ارائه دهند.

چرا گوشی آیفون صدا ندارد

در چه وضعیت‌هایی صدای آیفون دچار مشکل می‌شود؟

صدای آیفون در موارد زیادی ممکن است با مشکل مواجه شود. مثلا ممکن است گوشی شما زنگ بخورد اما صدایی از آن شنیده نشود؛ یا در زمان تماشای محتوا‌های صوتی و ویدیویی به صورت ناگهانی صدای گوشی شما قطع شود. توجه داشته باشید که گوشی‌های آیفون معمولا دارای دو بلندگوی داخلی هستند و احتمال دارد برای هر کدام از این بلندگو‌ها مشکل پیش بیاید.

گاهی این مشکل مربوط به اسپیکر مکالمه است و در هنگام برقراری تماس، صدای مخاطب به گوش نمی‌رسد. البته شایان ذکر است که گاهی بلندگو‌های گوشی به صورت موقت خراب می‌شوند و مشکل قطع صدا بعد از مدتی حل می‌شود. گاهی نیز بلندگو کاملا بی‌کیفیت می‌شود و برای همیشه خراب می‌شود. حال بیایید به جواب این سوال بپردازیم که چرا گوشی آیفون صدا ندارد؟

علت مشکل قطع شدن صدای آیفون چیست؟

هم مشکلات سخت‌افزاری و هم مشکلات نرم‌افزاری می‌توانند علت قطع شدن صدای آیفون باشند. گاهی این مشکل قطع صدا بسیار ساده است و توسط خود کاربر حل می‌شود و گاهی نیز این مشکل پیچیده است و به تعمیرات سخت‌افزاری نیاز دارد. حتما برای تعمیر گوشی خود به مراکز مجاز مراجعه کنید و از کارشناسان ماهر و باتجربه کمک بگیرید.

معمولا وقتی که صدا در زمان سخن گفتن با مخاطب‌ها و در حالت تماس دچار مشکل می‌شود، باید ریشه مشکل را در مسائل نرم‌افزاری جستجو کرد. در این حالت باگ‌ها عامل مشکل هستند و باید با ترفند‌های نرم‌افزاری اقدام به رفع مشکل کرد. اما مشکل قطع شدن صدا در زمان تماشا کردن محتوا‌های صوتی و تصویری به احتمال زیاد ریشه سخت‌افزاری دارد. در اکثر مواقع اسپیکر‌ها عامل این مشکل هستند که تعمیرکاران وارد می‌توانند مشکل را به آسانی حل کنند.

عیب‌یابی و پیدا کردن اینکه چرا گوشی آیفون صدا ندارد

برای حل مشکل قطع صدای آیفون باید ابتدا آن را عیب‌یابی کرد و میزان قطع شدن صدا و شرایط بروز آن را سنجید. همان طور که گفته شد، اگر میزان قطع شدن صدا جزئی است و در هنگام تماس‌ها بروز می‌کند، احتمالا مجموعه‌ای اقدامات نرم‌افزاری بتواند مشکل را حل کند.َ

اگر بعد از بررسی‌های نرم‌افزاری مشکل حل نشد، باید به سراغ سخت‌افزار‌ها برویم. مواردی مانند آب‌خوردگی و ضربه از مهمترین علت‌های آسیب دیدن اسپیکر‌ها هستند که معمولا چنین مشکل‌هایی را تعمیرکاران حل خواهند کرد. در ادامه تعدادی از راه‌حل‌های نرم‌افزاری برای حل مشکل قطعی صدای آیفون را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عیب‌یابی و پیدا کردن اینکه چرا گوشی آیفون صدا ندارد

1. بررسی تنظیمات صدای گوشی

اگر با این سوال که چرا گوشی آیفون صدا ندارد، مواجه هستید، بهتر است پیش از هر کاری به بررسی تنظیمات صدای گوشی بپردازید. مخصوصا اگر مشکل قطع صدا در زمان برقراری تماس‌ها ایجاد می‌شود، به احتمال زیاد تنظیمات صدای گوشی می‌تواند راه‌حل مشکل باشد.

ممکن است در این وضعیت صدا در حالت میوت قرار گرفته باشد که رفع این مشکل بسیار آسان است. یا اینکه احتمال دارد میوت بلندگو برای حالت تماس فعال شده باشد که با غیرفعال‌سازی آن می‌توان مشکل را حل کرد.

2. تجهیزات جانبی نیز می‌توانند علت قطع شدن صدای گوشی باشند

گاهی تعدادی تجهیزات جانبی مانند هدفن را به گوشی آیفون خود وصل می‌کنیم و این تجهیزات صدای گوشی را بر هم می‌زنند. گاهی نیز مشکل قطعی صدا مربوط به این تجهیزات است و ما گمان می‌کنیم که گوشی مشکل دارد. پس اگر تجهیزاتی را به همراه گوشی خود مورد استفاده قرار می‌دهید، ابتدا همه این تجهیزات را جدا کرده و بلوتوث دستگاه را خاموش کنید. بعد مشکل قطعی صدا را دوباره بررسی کنید؛ در اکثر موارد مشکل به همین تجهیزات جانبی برمی‌گردد.

3. به‌روز‌رسانی سیستم عامل گوشی آیفون

اگر باز هم می‌پرسید که چرا گوشی آیفون صدا ندارد، باید بگوییم که به‌روز‌رسانی سیستم عامل نیز می‌تواند بسیاری از باگ‌ها را برطرف کرده و مشکل قطع صدا را حل کند. برای این کار باید به تنظیمات رفته و ببینید که آیا آپدیتی برای مدل گوشی شما وجود دارد یا خیر. اگر مشکل گوشی شما به باگ‌های نرم‌افزاری برگردد، به‌روز‌رسانی به احتمال زیاد مشکلات را حل خواهد کرد.

4. بدافزار‌ها نیز می‌توانند عامل مشکل باشند

متاسفانه کاربران بعضی از نرم‌افزار‌ها را از منابع غیر‌ایمن دانلود می‌کنند که این می‌تواند مشکلات نرم‌افزاری زیادی مانند قطعی صدا را ایجاد کند. فراموش نکنید که همواره نرم‌افزار‌های مورد نیاز خود را باید از اپل استور دانلود کنید.

5. استفاده از بکاپ قدیمی دستگاه و ریستور آن

گاهی نیز با استفاده از بکاپ قدیمی دستگاه می‌توان مشکل قطع صدا را حل کرد. مخصوصا اگر باگ‌ها و مشکلات نرم‌افزاری عامل قطع صدا باشند، استفاده از بکاپی که قبل از این مشکلات گرفته شده است، مشکلات را حل خواهد کرد.

6. ریست فکتوری کردن دستگاه

اگر مشکل قطع صدای آیفون ریشه در مسائل نرم‌افزاری داشت و هیچ کدام از راه‌حل‌های بالا نتوانست مشکل را حل کند، باید به سراغ ریست فکتوری کردن دستگاه به عنوان راه‌حل آخر بروید. اگر مشکل قطع صدا نرم‌افزاری بوده باشد، ریست فکتوری آن را حل خواهد کرد.

ریست فکتوری کردن دستگاه

تعمیرات مربوط به سخت‌افزار

اگر هیچ یک از موارد بالا مشکل را حل نکرد، باید ریشه مشکل را در سخت‌افزار‌ها جستجو کرد. تعمیرکاران با در نظر گرفتن اینکه قطعی در زمان تماس روی می‌دهد یا در زمان پخش فایل، می‌توانند اسپیکر خراب‌شده را تشخیص دهند. تعمیر اسپیکر کاری تخصصی است و به مهارت و دانش نیاز دارد. تنها تعمیرکاران حرفه‌ای و باتجربه می‌توانند قطعات اصلی و بدل را از همدیگر تشخیص دهند. پس این کار را حتما به مراکز معتبر تعمیر بسپارید.

پس زمانی که با این سوال مواجه شدید که چرا گوشی آیفون صدا ندارد، حتما این مقاله از نمایندگی اپل را بخوانید زیرا همه راه‌حل‌های ممکن مورد بحث قرار گرفته است. نظر شما چیست؟ آیا با مشکل قطعی صدای گوشی آیفون خود مواجه شده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 (1 امتیاز)

مشکلت حل نشده؟😟 معطل چی هستی ؟!🤔 گوشی رو بردار و با 62948(021) تماس بگیر، مشاوره رایگانه!🤩

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *