اشتراک گذاری

تفاوت مک بوک با لپ تاپ چیست؟

همان طور که می دانید به لپ تاپ ها یا رایانه های شخصی برند اپل، مک بوک می گویند. برای بسیار از کاربران این سوال مطرح می شود که تفاوت مک بوک با لپ تاپ چیست؟ آیا واقعا بین این دو تفاوتی وجود دارد یا صرفا این تفاوت مربوط به تفاوت برند های تولید کننده آن ها و نام اختصاصی می شود که برند اپل برای محصولات خود انتخاب می کند. مقایسه مک بوک با لپ تاپ می تواند به کاربران برای انتخاب و خرید این محصولات کمک زیادی کند. خصوصا که مرز تصمیم گیری بین برند اپل و یک برند شناخته شده دیگر باشد. حال در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی هر یک از این محصولات تفاوت مک بوک با لپ تاپ را بررسی کنیم. اول ببینیم اصلا تفاوتی بین مک بوک و لپ تاپ وجود دارد؟

آیا تفاوتی بین مک بوک و لپ تاپ وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت به صورت واضح تفاوت های زیادی بین مک بوک و لپ تاپ وجود دارد. اولین و واضح ترین آن ها هم برند سازنده هر یک از این محصولات است. مک بوکی که به شرکت اپل تعلق دارد درست مانند سایر محصولات این شرکت طراحی منحصر به فردی دارد و ساختار نرم افزاری و سخت افزاری آن با سایر محصولات دیگر شرکت متفاوت است. همین تفاوت مک بوک با لپ تاپ موجب ایجاد تفاوت های بعدی نیز می شود. مهم ترین آن هم تفاوتی است که در نحوه عملکرد و کار با مک بوک در مقایسه با لپ تاپ های دیگر وجود دارد. علاوه بر این تفاوت در قیمت دو محصول و تفاوت در روند تعمیرات اپل با دیگر محصولات نیز مشهود است. هم تعمیرات سخت افزاری و  هم نرم افزاری مک بوک با لپ تاپ متفاوت است.

تفاوت مک بوک با لپ تاپ-

تفاوت مک بوک با لپ تاپ از نظر نرم افزاری

اولین و برجسته ترین ویژگی که در مقایسه مک بوک و لپ تاپ می توان به آن اشاره کرد، تفاوت نرم افزاری دو سیستم است. سیستم عامل لپ تاپ های دیگر، همگی ویندوز است و به شرکت مایکروسافت تعلق دارد. اما سازنده اختصاصی سیستم عامل مک بوک، یعنی شرکت اپل از سیستم عامل متفاوتی برای این محصولات استفاده کرده و سیستم عامل مک بوک مکینتاش یا مک است. رابط کاربری و فضای هر دو سیستم عامل تفاوت های زیر و درشت زیادی با هم دارند. به نوبه این تفاوت در سیستم عامل، سایر برنامه ها و نرم افزار های مورد استفاده برای مک بوک و سایر لپ تاپ ها نیز متفاوت است. به روز رسانی های سیستم عامل، کارایی ها و مواردی از این دست هم موارد مهم دیگر تفاوت مک بوک با لپ تاپ است. با این حال نمی توان قاطعانه گفت که مک بهتر است یا ویندوز و این امر کاملا بستگی به نظر شخصی کاربران دارد.

تفاوت های ظاهری دو محصول

نکته قابل توجه دیگر در خصوص تفاوت مک بوک با لپ تاپ که در نگاه اول به چشم می خورد، نحوه طراحی ظاهری متفاوت مک بوک با سایر لپ تاپ های موجود در بازار است. درست است که هر شرکت و برندی یک ساختار اختصاصی برای طراحی محصولات خود دارد، اما با این حال به صورت کلی ساختار طراحی مک بوک ها با سایر لپ تاپ ها تفاوت چشم گیری دارند. لپ تاپ های سایر برند ها طراحی هایی تقریبا در یک سطح دارند و تنها برخی از محصولات جدید و پرچم دار برخی برند های شناخته شده ممکن است طراحی منحصر به فردتری داشته باشد. با این حال طراحی ساختار ظاهری مک بوک ها بسیار اختصاصی است و تنها می توان این ویژگی ها را برای اولین بار در محصولات شرکت اپل دید. به نوعی می توان برتری نسبی را از نظر طراحی و زیبایی ظاهری در مقایسه مک بوک و لپ تاپ، به مک بوک ها داد.

تفاوت های سخت افزاری مک بوک و لپ تاپ

علاوه بر ویژگی های ظاهری و سیستم عامل، تفاوت مک بوک با لپ تاپ را می توان در سخت افزار دو محصول نیز جست و جو کرد. سخت افزار های مک بوک مانند سایر موارد اختصاصی اپل هستند و این شرکت از پردازنده ها، تراشه ها و سایر قطعات سخت افزاری اختصاصی اپل برای محصولات خود استفاده می کند. قطعا این مورد می تواند موجب تفاوت در عملکرد و قدرت سیستم های مختلف با هم شود. با این حال نمی توان به صورت کلی گفت که سخت افزار اپل نسبت به سایر لپ تاپ برتری دارد و باید مقایسه سخت افزاری را مدل به مدل انجام داد.

تفاوت قیمت مک بوک و لپ تاپ

برای مقایسه مک بوک و لپ تاپ از نظر قیمت باید محصول به محصول این مقایسه را انجام داد. اما به صورت کلی محصولات برند اپل به دلایل مختلفی که همه در نام اپل خلاصه می شود، قیمت های بالاتری دارند. در واقع می توان گفت که قیمت مک بوک نسبت به سایر لپ تاپ ها بالاتر است. یعنی اگر دو محصول اپل و دیگر برند ها را که کاملا ویژگی ها و امکانات یکسانی دارند را از نظر قیمت با هم مقایسه کنیم، مک بوک ها گران تر از محصول مشابه یک برند دیگرند. حتی اگر بحث تعویض قطعات مطرح شود، تفاوت مک بوک با لپ تاپ از نظر هزینه خرید قطعات قابل توجه خواهد بود.

خود مک بوک ها با هم تفاوت دارند

جالب است بدانیم که علاوه بر تفاوت مک بوک با لپ تاپ، خود مک بوک ها هم از نظر دسته بندی شرکت به سه گروه متفاوت دسته بندی می شوند و با هم تفاوت هایی دارند. این امر به مراتب مقایسه مک بوک و لپ تاپ ها را پیچیده تر هم می کند. مک بوک، مک بوک ایر و مک بوک پرو، سه دسته اصلی مک بوک های شرکت اپل هستند. سخت افزار این سه مدل با هم تفاوت هایی دارد. هر یک از این محصولات یک نقطه قوت قابل توجه دارند. مک بوک ها به راحتی قابل حمل هستند. در مقابل مک بوک ایر در کنار حمل راحت قدرت نگهداری شارژ بالایی دارند. در نهایت هم مک بوک پرو با یک نمایشگر بسیار با کیفیت و قدرت مند، بهترین کارایی را دارد. در نتیجه می توان گفت در مقایسه مک بوک ها با لپ تاپ ها، باید ابتدا مقایسه را بین خود محصولات این برند انجام داد.

مزیت های مک بوک در مقایسه با لپ تاپ ها

برای درک بهتر تفاوت مک بوک با لپ تاپ، می خواهیم برخی مزیت های مک بوک را نسبت به سایر لپ تاپ ها بررسی کنیم. در درجه اول می توان گفت مک ها به دلیل نوع طراحی نرم افزاری که دارند کم تر در معرض ویروس های مخرب و بدافزار ها هستند و به همین دلیل مراقبت کم تری نیاز دارند. تجربه کاربری مک بوک ها مبتنی بر یونیکس است که به نسبت سایر لپ تاپ ها برتری قابل توجهی از این نظر دارد. اتصال سایر محصولات شرکت اپل به دلیل قابلیت های در نظر گرفته شده در مک، مانند ایر پلی و … به راحتی به مک بوک متصل می شوند. نرم افزار های اختصاصی مک بوک هم به دلیل تاکیدشان روی رابط کاربری، مزیت بیشتری نسبت به سایر لپ تاپ ها دارند. مشخصات ظاهری مک بوک از نظر زیبایی در طراحی، نوع نمایشگر، طراحی کیبورد، کیفیت صدا و تصویر و ضخامت محصولات مختلف از نقاط مثبت این محصول نسبت به سایر لپ تاپ های موجود در بازار است.

برتری سایر لپ تاپ ها نسبت به مک بوک در چیست؟

تفاوت مک بوک با لپ تاپ های دیگر تنها در مزیت های مک بوک خلاصه نمی شود. سایر لپ تاپ های تولید شده توسط سایر برند ها هم یکسری برتری ها نسبت به مک بوک دارد. لپ تاپ هایی که سیستم عامل آن ها ویندوز است، از نظر کارایی و استفاده بسیار راحت تر بوده و انعطاف پذیری نرم افزاری و سخت افزاری بسیار بالاتری به نسبت مک بوک دارند. برنامه های بسیار متعدد تری برای سیستم عامل های ویندوز در دسترس کاربران است. این سیستم عامل می تواند آخرین و جدیدترین سخت افزار های طراحی شده موجود را پشتیبانی کند. از طرفی اکثر نرم افزار هایی که با کاربرد و اهداف تجاری طراحی می شوند، روی ویندوز قابل اجرا هستند. در کل می توان برای مقایسه مک بوک و لپ تاپ گفت که سایر لپ تاپ ها با سیستم عامل ویندوز، کاربرد گسترده تری دارند و در اکثر موارد سیستم مورد استفاده ویندوز است. در واقع در مکان های بیشتری می توان ردپای ویندوز را در مقایسه با مک دید

تعمیرات مک بوک و دیگر لپ تاپ ها

در نهایت بحث تفاوت مک بوک و لپ تاپ به موضوع تعمیرات این دو محصول ختم  می شود. اگر بخواهیم یک دید کلی داشته باشیم، تعمیر لپ تاپ سایر برند ها هم هزینه کم تری دارد و هم این که در مراکز متعددی انجام می شود. اما محصولات اپل را تنها باید در یک مرکز تعمیرات تخصصی اپل انجام داد. برای این منظور پیشنهاد ما مرکز تعمیرات تخصصی سخت افزار ایران است که خدمات حرفه ای تعمیر مک بوک، مانند تعمیر تاچ پد مک بوک و تعویض قطعات مختلف را انجام می دهد. به دلیل ساختار ویژه مک بوک ها و حساسیت بالایی که دارند، مراجعه به یک مرکز تخصصی تعمیرات اپل اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت.

5/5 (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.